Kaip atsiranda garsas?

Muzikinių užsiėmimų metu su ,,Meškučių“ grupės vaikais atlikome tris eksperimentus, kurių metu tyrinėjome garso bangas, jų sklidimą.

Bandymo ,,Šokantis cukrus“ metu, vaikai išsiaiškino, kad sklisdamos bangos sukelia vibraciją. Ant įtempto plėvele dubens užbarstėme cukraus. Stovėdami šalia ir stipriai belsdami į skardinę dėžę, sukėlėme triukšmą. Taip atsiradusi vibracija privertė cukrų ,,šokinėti“.

Antro eksperimento ,,Grojanti taurė“ metu, vaikai pabandė groti taurėmis. Ugdytiniai suprato, kad trinant drėgnu pirštu taurės kraštelį, perduodame silpnus smūgius. Todėl  taurė pradeda virpėti, kas sukelia garsą.

Trečias eksperimentas ,,Muzikinis ksilofonas“ atskleidė garso bangų skambėjimo tembrą. Tyrimo metu išsiaiškinome, kad garso aukštis priklauso nuo vandens kiekio stiklinėje. Kuo mažiau stiklinėje vandens, tuo garsas aukštesnis. Turėdami kelias stiklines ir nuspalvinę vandenį skirtingomis spalvomis, sukūrėme tikrą muzikinį instrumentą ksilofoną. Pieštuku stuktelėdami į stiklines, pabandėme groti ir sukurti melodiją.

Džiaugiuosi vaikų susidomėjimu eksperimentais, kurie sukėlė ne tik teigiamų emocijų, bet ir suteikė žinių apie garso bangas.

Muzikos mokytoja metodininkė Vitalija Guobienė